Ekonomi

Son Dakika: Kirada yüzde 25 artış sınırı uzatılacak, fahiş kira artışlarına hapis cezası gündemde

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, katıldığı canlı yayında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Bozdağ, yüzde 25’lik kira artışının sona ermesinin ardından fahiş kira artışlarına yaptırım uygulama çalışmaları hakkında da bilgi verdi.

“YÜZDE 25 ARTIŞ SÜRESİ UZATILACAK”

“Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bozdağ’a açıklama yaptı: ‘Büyükşehirlerde kiraların ciddi oranda arttığını görüyoruz. Bu insani değil ahlaki bir durumdur. Yasal düzenlemelerle bu fırsatçılığa izin vermeyeceğiz.’ sorusuna Bozdağ, “Bu süre uzatılacak” yanıtını verdi.

“HAPİS HAKKI GÜNDEMDE”

Kiraya belirlenenden fazla zam yapmak isteyen ev sahiplerine yönelik yaptırımlara da değinen Bozdağ, “Mesele bir yaptırımdır. Hapis cezası ya da idari para cezası varsa o zaman insanlar buna uymakta daha dikkatli olacaktır. bu kuralla.” ifadelerini kullandı.

KİRA ARTIŞLARI YÜZDE 25 İLE SINIRLI

Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu’nda, konut kira artışının bir önceki yılın fiyatının yüzde 25’ini geçmemesine ilişkin düzenleme Haziran 2022’de kabul edildi.

ERDOĞAN “FIRSATLARA İZİN VERMEYECEĞİZ” DEDİ

Öte yandan akıllara Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın büyükşehirlerdeki kira artışlarına ilişkin açıklaması geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu vicdani, ahlaki, insani değil. Bu fırsatçılıktır. Yasal düzenlemelerle bu fırsatçılığa illa izin vermeyeceğiz. Büyükşehirlerde rant sorunu görüyoruz. Bu fırsatçılığa asla izin vermeyeceğiz. Bundan sonra yasal adımları atacağız” dedi. Seçimin önemli bir şekilde gündeme geldiğini görüyoruz. Bu vicdani, ahlaki, insani değil. Bu fırsatçılıktır. Yasal düzenlemelerle bu fırsatçılığa asla izin vermeyeceğiz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu