Sağlık

Klima Şoku Nasıl Önlenir?

Havaların ısınmasıyla birlikte artan klima kullanımı önemli ölçüde rahatlık sağlarken bir yandan da sağlığımızı olumsuz etkileyebilmektedir. Halk arasında klima çarpması olarak bilinen sağlık sorunu özellikle yaz aylarında görülebiliyor. Toshiba Works Müdürü Caner Doğan, vücut sıcaklığındaki ani değişim sonucu oluşan klima arızasının önüne geçmek için yapılması gerekenleri anlattı.

Vücut ısımızın yükselmesi sonucunda serinlemek için klimayı açtığımızda vücudumuz bir anda soğuk havaya maruz kalır. Klimanın ortamdaki bu ani sıcaklık değişimi klima şoku adı verilen bazı sağlık sorunlarına neden olabilir. Uzun süre klima rüzgarına maruz kalmanın ve bu süre zarfında az hareket etmenin klima şokuna neden olduğunu söyledi. Toshiba İşleri Müdürü Caner Doğan,Klimanın çarpmasını önlemek için ne yapılması gerektiği konusunda değerli tavsiyeler verdi.

Klimayı yaz ayarında kullanmak çok önemlidir.

Klima çarpması semptomlarının çoğunlukla soğuk algınlığı semptomlarına benzediğini belirten Doğan, “Kapalı bir alana girerken önce vücut ısısı düşürülmeli, ardından klima çalıştırılmalıdır. Ayrıca klimanın yazın 23°C ile 26°C arasında ideal sıcaklıkta kullanıldığına dikkat edilmelidir. Bu sıcaklık, dış hava sıcaklığı dikkate alınarak optimize edilmelidir. Klima kanatlarının dik konumda olması yani cihazın üflediği havanın direkt olarak vücuda gelmesi klima çarpmasına da neden olabilir. Bu nedenle klima kanatları yere veya tavana bakacak şekilde ayarlanmalıdır. İklimlendirme etkisi sadece yaşam alanlarımızda kullandığımız cihazlardan değil, toplu taşıma araçlarında, alışveriş merkezlerinde ya da kafe ve restoranlarda bulunan cihazlardan da kaynaklanabilmektedir. Bu nedenle bu tür yerlere giderken yanımıza hırka ya da şal almamız faydalı olacaktır.”

Klima hava yönlendiricileri çarpmayı önleyebilir

Doğan, farklı sıcaklıklara sahip odaların ortasındaki ani geçişlerde dikkatli olmak ve terli vaziyette klimanın karşısına çıkmamak için doğal yöntemlerin yanı sıra çeşitli aparatların da kendilerini korumak için kullanılabileceğini belirterek; “Klima anti-şok artefaktları olarak bilinen aparat, kontrollü soğutmada değerli bir yardımcıdır ve ideal iklimlendirmeyi kolaylaştırır. Bu sayede hem sıcak yaz günlerinde kavurucu güneşin etkilerinden korunulabilir hem de rahatsızlıkların önüne geçilebilir. Örneğin, klima çarpmasını önlemek için aparat çıkarıldığında cihaz içindeki havanın basitçe yönlendirilebildiğini görmek mümkündür. Klima hava yönlendiricisi sayesinde özellikle klimanın altında veya karşısında oturanlar klima hava akışından rahatsız olmaz. Klimadan çıkan havayı tavana veya istenilen başka bir yöne odaklayan bu aparatlar teknik olarak klimanın çarpmasını önlemeyi sağlar. Konutlardan ofislere kadar pek çok yaşam alanında tercih edilebilen bu cihazlar, klima çeşitlerine göre oldukça geniş bir yelpazede yer almaktadır. Mevcut klima tipine uygun bir aparat, hava yönlendirici satın alınarak ayrıcalıklı soğutma sağlanabilir. Kolay kuruluma sahip olan ve klimanın hava akışını istenildiği gibi yönlendirebilen bu cihazlar, klima önüne hızlı bir şekilde monte edilerek rüzgar yönünü değiştirebilmektedir.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

karacoban-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu